رابط HDMI چیست؟ / ویکی ووک
رابط HDMI چیست؟
اسفند ۲۹, ۱۳۹۶
درگاه VGA چیست؟ / ویکی ووک
درگاه VGA چیست؟
فروردین ۵, ۱۳۹۷
چاپ چیست؟ / عرشیا گرافیک

چاپ را در اصطلاح، انتقال مطالب شامل نوشته‌ها، تصاویر، اعداد و علائم بر رو یک حامل فرم و انتقال آن بر روی یک سطح چاپ‌ شونده و تکثر آن به شمارگان زیاد می‌گویند. در این مطلب میخواهیم بیشتر با این واژه آشنا شویم.

درباره‌ی چاپ

واژهٔ چاپ‌ و صورت قدیمی‌تر آن «چهاپ» را برگرفته از واژهٔ مغولی چاو دانسته‌اند که به معنای «فشردن سطحی بر سطح دیگر» است. همچنین «چاپ» در تُرکی به معنی کوبیدن یا حرکت مداوم همراه با کوبش است. چاپ‌ در لغت به‌معنای نقش، اثر، مُهر و نشان آمده‌است و در متون مختلف کلمات طبع، باسمه، و تافت به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته‌است.

 

چاپ چیست؟ / عرشیا گرافیک

 

تاریخچه چاپ

از مهمترین رخدادهای تاریخ، اختراع حروف چاپی مستقل و دستگاه چاپ‌ بوده‌است که به تصور غالب، اولین بار، یوهانس گوتنبرگ (۱۴۶۸–۱۳۹۷) آلمانی در سال ۱۴۵۶ میلادی آن را اختراع کرد؛ اما در حقیقت اختراع فن چاپ‌‌ به قرن‌ها پیش از گوتنبرگ برمی‌گردد.

ادوار تاریخی چاپ‌ و تحولات آن از ابتدا تاکنون به‌طور کلی به ۶ دسته تقسیم‌بندی می‌شود:

  1. پیش از تاریخ و آغاز دوران تاریخی
  2. دوران باستان
  3. دوران چینی‌ها
  4. دوران هنری
  5. دوران مکانیک
  6. دوران فتو مکانیک

این دوران از آغاز خط نویسی و پیش از آن تا حدود قرن ۲۰ میلادی را شامل می‌شود.

 

چاپ چیست؟ / عرشیا گرافیک

 

انواع چاپ

چاپ‌ به روش‎ها‎ی مختلفی انجام می‎شود که مهم‌ترین این روش‌های عبارتند از:

چاپ‌ افست

در این نوع از چاپ، دستگاه نوشته و تصاویر را بر روی سطوح لاستیکی استوانه‎ای شکل برمی‏گرداند و پس از آن مطالب را با فشار استوانه دیگر، روی کاغذ چاپ‌ می‎کند. سرعت کار ماشین‎ها‎ی چاپ‌ افست بالاست که در تیراژهای زیاد و عمدتاً برای انتشارات و تبلیغات استفاده می‎شود.

چاپ فلکسو

چاپ‌ فلکسو نوعی چاپ‌ برجسته است که در آن کلیشه لاستیکی مستقیماً با جنس یا لفاف مورد نظر در تماس است و به دلیل منعطف بودن، فلکسو نامیده می‎شود.

چاپ‌ هلیوگراور

این نوع چاپ‌ شبیه به چاپ‌ افست می‎باشد اما هزینه آماده سازی مراحل چاپ‌ از نظر اقتصادی کمی گرانتر می‎باشد.

 

چاپ چیست؟ / عرشیا گرافیک

 

چاپ‌ سیلک اسکرین

چاپ سیلک اسکرین از پر کاربردترین چاپ‎ها‎ به شمار می‎رود که تنوع در نوع مرکب قابل استفاده در این نوع، امکان چاپ‌ روی مواد مختلف را ایجاد نموده است.

چاپ‌ لتر پرس

این نوع چاپ‌ یکی از روش‌های چاپ‌ برجسته چاپی به شمار می‎رود که از قدیم الایام مرسوم بوده که کاربرد حروف سربی در آن به کار گرفته می‎شود.

چاپ‌ دیجیتال

این نوع چاپ‌ جدیدترین نوع روش چاپ‌ محسوب می‎شود که برای امور تبلیغاتی و اداری در تیراژهای پایین مورد استفاده قرار می‎گیرد.

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: