درگاه VGA چیست؟ / ویکی ووک
درگاه VGA چیست؟
فروردین ۵, ۱۳۹۷
درگاه DVI چیست؟ / ویکی ووک
درگاه DVI چیست؟
فروردین ۸, ۱۳۹۷
چاپ فلکسو چیست؟ / ویکی ووک

چاپ فلکسو  نمونه‌ای از فرایند چاپ است که با بهره‌گیری از یک صفحه انعطاف‌پذیر بنام کلیشه انجام می شود و در این مطلب میخواهیم بیشتر با این نوع چاپ آشنا شویم همچنین ما در مطالب قبل با چاپ افست و چاپ دیجیتال آشنا شدیم که در صورت علاقه می توانید آن ها را نیز مطالعه کنید.

تاریخچه‌ی چاپ فلکسو چیست؟

در سال ۱۸۹۰، اولین ماشین چاپ در لیورپول انگلستان بوسیله Bibby ,Baron و پسرانش ساخته شد. دردهه ۱۹۰۰ چاپ خانه‌های اروپایی با استفاده از صفحات لاستیک چاپ و آنیلین نفت مبتنی بر جوهر توسعه یافته بودند، این شیوه چاپ “چاپ آنیلین” نامیده می‌شد. در دهه ۱۹۲۰بیشتر ماشین‌های چاپ در آلمان ساخته می‌شدند، در آلمان این فرایند “gummidruck” یا چاپ لاستیکی نامیده می‌شد. در آلمان همچنان امروزه به این نوع چاپ “gummidruck” گفته می‌شود.

 

چاپ فلکسو چیست؟ / ویکی ووک

 

در اوایل قرن بیستم، این تکنیک به صورت گسترده‌ای در بسته‌بندی مواد غذایی در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت. اما در سال ۱۹۴۰ این نوع چاپ بسیار کاهش یافت و دلیل آن نامناسب دانستن رنگ های آنیلین در استفاده از بسته بندی غذا و دارو از سمت دولت آمریکا بود. اما با تغییر نام این نوع چاپ باز هم به روند موفق خود بازگشت.

روش چاپ فلکسو چگونه است؟

همانطور که در ابتدا توضیح دادیم این نوع چاپ نمونه‌ای از فرایند چاپ است که با بهره‌گیری از یک صفحه انعطاف‌پذیر بنام کلیشه که از جنس ژلاتین یا لاستیک بوده عمل چاپ صورت می‌گیرد. این چاپ دراصل نسخه مدرنی از لترپرس است که می‌تواند برای چاپ بر روی تقریباً هر نوع بستر، از جمله فیلم‌های پلاستیکی، فلزی، سلفون و کاغذ مورد استفاده قرار گیرد. از این روست که از چاپ فلکسو برای چاپ بر روی بسترهای غیر متخلخل جهت انواع بسته‌بندی مواد غذایی (البته بسیار مناسب برای چاپ بر روی سطوح بزرگ رنگ جامد نیز می‌باشد) به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.

 

چاپ فلکسو چیست؟ / ویکی ووک

 

چاپ فلکسو در کجاها کاربرد دارد؟‌

بسته بندی مواد غذایید یکی از مهمترین میادین کاربرد این روش چاپی است. چاپ بر روی کیسه های پلاستیکی لفاف های بسته بندی، کاغذ دیواری، مجلات، ضمایم روزنامه ها، کتب و فرم های اداری از دیگر کاربردهای رایج این روش چاپی اند.

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: