درگاه DVI چیست؟ / ویکی ووک
درگاه DVI چیست؟
فروردین ۸, ۱۳۹۷
چاپ سیلک اسکرین چیست؟
چاپ سیلک اسکرین چیست؟
فروردین ۱۴, ۱۳۹۷
چاپ هلیوگراور چیست؟ / ویکی ووک

چاپ هلیوگراور یا همان روتوگراور، سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست. هر چند مراحل آماده سازی این نوع چاپ بسیار گرانتر از انواع دیگر چاپ مثل افست و فلکسو میباشد، در این مطلب میخواهیم بیشتر با این نوع چاپ بیشتر آشنا شویم.

چاپ هلیوگراور به چه معنی است؟

همانطور که در ابتدای مطالب گفته شد چاپ هلیوگراور یا همان روتوگراور، سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست. هر چند مراحل آماده سازی این نوع چاپ بسیار گرانتر از انواع دیگر چاپ مثل افست و فلکسو میباشد، اما برای چاپ ایده آل به شکل رول بر روی BOPP و موادی از این قبیل، بهترین انتخاب محسوب میشود. بخصوص اینکه مصرف لفافهایی از این نوع برای کارخانجات تولیدی همیشگی و با تیراژ بالا باشد. دلیل آن هم این است که با سیلندر تهیه شده، میتوان در تیراژ میلیونی چاپ کرد در حالی که در روش افست برای تیراژهای بالا بایستی زینکهای مجدد تهیه کرد.

 

چاپ هلیوگراور چیست؟ / ویکی ووک

 

مراحل انجام چاپ هلیوگراور چگونه است؟

در سیستم چاپ گود، حروف و تصویری که روی فرم چاپ به صورت گود نقش میبندد. هنگام چاپ سیلندر مرکبی میشود سپس در تماس با سطح چاپ شونده، مرکب را به آن منتقل میکند. شدت رنگ به عمق گودی روی سیلندر چاپ بستگی دارد. هرچه عمق آن بیشتر باشد، مرکب بیشتری میگیرد و در نتیجه شدت رنگ بیشتری ایجاد میکند. این گودی ها روی سیلندر هلیوگراور به صورت نقاط جداگانه ( سل ). اگر در این روش سطح تن پلات یک دست و پیوسته روی سیلندر قرار گیرد، مرکب از آن میریزد و به اصطلاح شُره میکند. در چاپ هلیو حروف بسیار نازک نیز به صورت ترام چاپ میشوند. بهترین مشخصه تشخیص این روش چاپی، این است که کناره های حروف زیر ذره بین، به صورت رنجه دار دیده میشوند لبه آنها ناصف است.

 

چاپ هلیوگراور چیست؟ / ویکی ووک

 

چاپ هلیوگراور چه مزایایی دارد؟

محصول چاپ با ماشین هلیوگراور بسیار بهتر از دیگر چاپ ها میباشد و مزیتهای آن عبارت است از:

  • خشک شدن سریع مرکب
  • قابل استفاده برای تیراژهای بالا که میتواند از هر سیلندر آن تا یک میلیون یا بیشتر چاپ گرفت.
  • بر روی فیلم های بسته بندی فویلهای آلومینیومی، کاغذ، مقوا، پارچه و حلبهای بسته بندی تقسیم هلیوگراور چاپ مینماید.
  • چاپ مجله های پرتیراژ برای کم تیراژ مقرون به صرفه نیست.
  • در چاپ هلیوگراور علاوه بر انواع فیلمهای بسته بندی، میتوان از کاغذ متوسط و با گیرایی مرکب بالا نیز استفاده نمود مشروط بر اینکه سطح کاغذ صاف و هموار باشد
  • مصرف کم مرکب؛ با وجود اینکه چاپ هلیوگراور پررنگ تر به نظر میرسد

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: