چاپ هلیوگراور چیست؟ / ویکی ووک
چاپ هلیوگراور چیست؟
فروردین ۸, ۱۳۹۷
تبدیل کاغذ باطله به کاغذهای نو ، سفید یا رنگی
تبدیل کاغذ باطله به کاغذهای نو ، سفید یا رنگی
فروردین ۱۵, ۱۳۹۷
چاپ سیلک اسکرین چیست؟

چاپ سیلک اسکرین ، چاپ اسکرین یا سری‌گرافی ، اسلوبی که بر روش تکثیر با استِنسیل مبتنی است. که در این مطلب میخواهیم بیشتر با این نوع از چاپ و تاریخچه‌ی آن اشنا شویم.

درباره‌ی چاپ سیلک اسکرین

همانطور که در ابتدا گفته شد، سری‌گرافی، اسلوبی که بر روش تکثیر با استِنسیل مبتنی است. در این اسلوب از پارچه توری ظریف (اغلب ابریشم)، چون سطح تکیه‌گاهی برای ورقه استنسیل استفاده می‌شود. ورقه استنسیل را روی پارچه – که بر روی کلافی (چهارچوب) محکم شده – می‌چسبانند. مرکب غلیظ را با ابزاری تیغه مانند (اسکویی‌جی) بر سطح استنسیل می‌گسترانند، که از بخش‌های نفوذپذیر توری به سطح دیگری در زیر کلاف می‌رسد. بدین ترتیب، نقش مورد نظر را می‌توان با رنگ‌های مختلف بر روی سطوح مستوی یا غیر مستوی چاپ کرد. تصویر چاپ شده با این اسلوب اغلب دارای لبه‌های تیز است، گویی کاغذی رنگی را بریده و چسبانده‌ایم. از این خاصیت توسط هنرمندان برای خلق آثار بدیع بکار رفته‌است. سیلک‌اسکرین و سری‌گراف به اثری اطلاق می‌شود که با این اسلوب تکثیر شده‌است.

 

چاپ سیلک اسکرین چیست؟

 

تاریخچه‌ی چاپ سیلک اسکرین

این اسلوب توسط سَمیوئل سیمُن ابداع شد (۱۹۰۷) و نخست موارد استفاده تجاری و تبلیغاتی داشت. امروزه هم به صورت صنعتی و هم به صورت تکثیر هنری بکار می‌رود. در چاپ سیلک‌اسکرین صنعتی این تکنیک بیشتر برای چاپ روی:

  • پارچه و البسه
  • اجسام و بسته‌های پلاستیکی (پلی پروپیلن و پلی اتیلین)
  • CD و DVD
  • کاغذ و مقوا
  • سرامیک
  • شیشه
  • چوب
  • فلز

نظایر آن بکار می‌رود. در چاپ سیلک اسکرین هنری این روش بیشتر برای نوع بیان بصری خاص ناشی از اسلوب آن از سوی هنرمندان جهت تکثیر محدود و شماره‌دار یک اثر هنری بکار گرفته شده و در نهایت همهٔ نسخه‌ها به امضاء هنرمند می‌رسد. اندی وارهول/ Andy Warhol از جمله هنرمندان شاخصی است که از این روش برای خلق آثارش به وفور استفاده کرده‌است.  “مشهورترین و جنجالی‌ترین هنرمند پاپ در امریکا اندی وارهول (۱۹۲۸-۸۷) است که تجربیات هنری اش بسیار فراتر از مرزهای رایج و متعارف هنر نقاشی می‌رود.

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: