تبدیل کاغذ باطله به کاغذهای نو ، سفید یا رنگی
تبدیل کاغذ باطله به کاغذهای نو ، سفید یا رنگی
فروردین ۱۵, ۱۳۹۷
لوگو چیست؟
لوگو چیست؟
فروردین ۱۹, ۱۳۹۷
طریقه‌ی چاپ عکس روی لیوان چگونه است؟ / عرشیا گرافیک

تبلیغات در کسب و کار امروزه حرف اول را می زند، یکی از راه های تبلیغات که در شرکت های مختلفی نیز دیده شده است چاپ عکس یا لوگوی شرکت بر روی لیوان ها می باشد، البته چاپ بر روی لیوان ها تنها برای تبلیغات نیست دیده ایم که عکس های شخصی نیز بر روی لیون چاپ کرده اند، اما سوال اینجاست که این چاپ ها به چه طریقی انجام می شود، بطور کلی چاپ عکس روی لیوان ها به دو صورت کلی یعنی چاپ بر روی لیوان کوتینگ دار به روش سابلیمیشن و چاپ بر روی لیوان معمولی به روش کوره ای انجام می شود که در این مطلب میخواهیم بصورت کلی نگاهی به این دو روش چاپی بیاندازیم.

 

طریقه‌ی چاپ عکس روی لیوان چگونه است؟ / عرشیا گرافیک

 

چاپ عکس روی لیوان کوتینگ دار به روش سابلیمیشن

کوتینگ ماده ای ست که سطح بیرونی لیوان های سرامیکی مذکور توسط آن آغشته و سپس در دمای کوره خشک میگردد. سپس این لیوان ها آماده ی چاپ مخصوصی به اسم چاپ سابلیمیش می شوند. چاپ سابلیمیشن روی لیوان های مذکور با دستگاه های مخصوص سابلیمیشن و بدون محدودیت رنگ انجام می گیرد. یعنی مهم نیست طرح و رنگ شما چه چیزی می باشد. از چاپ لوگو گرفته تا چاپ عکس و تصویر روی لیوان های فوق مقدور می باشد. به علت نوع چاپی که در این لیوان ها انجام میگیرد و دستگاه هائی که برای چاپ آن مورد استفاده قرار می گیرد حتی امکان چاپ ۱ عدد نیز بدون پرداخت هزینه ی اضافی مقدور است.

 

طریقه‌ی چاپ عکس روی لیوان چگونه است؟ / عرشیا گرافیک

 

چاپ عکس روی لیوان معمولی به روش کوره ای

اما نوع دیگری از لیوان ها که ذکر شد فاقد کوتینگ می باشد. در واقع نحوه تولید آنها به صورت معمول بوده و صرفا برای چاپ تولید نمی گردند. این لیوان های سرامیکی معمولی بوده است اما روشی برای چاپ روی این لیوان ها وجود دارد، چاپ کوره ای چاپی است که این امکان را فراهم کرده است که روی اکثر سطوح چینی و سرامیکی چاپ انجام گیرد.

رنگ های این نوع چاپ مخصوص بوده و با استفاده از شابلون های مخصوص روی ظروف جایگذاری میگردد. بدین علت که این مهم توسط دست و یا دستگاه های خاص انجام می گیرد امکان چاپ بدین صورت فقط به صورت رنگ های مجزا از هم و فاقد ترام رنگی انجام می پذیرد. در واقع این روش محدود به چاپ آرم و یا لوگو می باشد که شامل چند رنگ محدود است. با این روش امکان چاپ عکس و یا تصویر فراهم نیست.

در مرحله ی بعد ظروف در کوره های مخصوص چیده می شوند و دمای آنها تا ۸۵۰ درجه سانتی گراد افزایش می یابد. رنگ های مخصوص کوره در این دما تغییر حالت داده و با سطح چینی و سرامیک واکنش نشان داده و به خورد آنها میرود. بعد از سرد شدن رنگ در فواصل بین مولکول های چینی گیر کرده و تثبیت می شود. بدین ترتیب هیچ عامل درونی و یا بیرونی روی چاپ فوق اثر گذار نیست و تا هنگامی که لیوان ها نشکسته اند چاپ ها باقی خواهند ماند.

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: