مدل های رنگی CMYK و RGB چه تفاوتی با هم دارند؟ / ویکی ووک
مدل های رنگی CMYK و RGB چه تفاوتی با هم دارند؟
فروردین ۱۹, ۱۳۹۷
موشن گرافیک چیست؟
موشن گرافیک چیست؟
فروردین ۲۱, ۱۳۹۷
گرافیک چیست؟ / ویکی ووک

گرافیک از واژه‌ی یونانی graphikos است و به طراحی و طرح زدن مربوط می شود، در این مطلب میخواهیم بررسی کنیم که گرافیک‌ به چه معناست و تاریخچه‌ی آن به کی بر میگردد.

تعریف گرافیک

گرافیک هر کار یا شیوه‌ی مربوط به کشیدن تصویر از روی یک چیز یا از انگاره آن است، و بنابر این همه‌ی پدیده‌هایی را در بر می‌گیرد. صنایع گرافیک شامل همه‌ی تکنیک‌ها و فعالیت‌هایی است که در تولید یک کار چاپی نقشی ایفا می‌کنند. طراحی گرافیک‌ پیشه یا هنر ارتباط بصری (ارتباط تصویری) است که از آمیزش تصویرها، واژه‌ها و ایده‌ها ترکیب شده تا اطلاعاتی را به تماشاگر برساند و به ویژه در او تأثیر مشخصی بنهد.

 

 

گرافیک چیست؟ / ویکی ووک

 

تاریخچه‌ی گرافیک

هنر گرافیک از زمانی که انسان به ارائه یک پیام تصویری با استفاده از مواد و متریال شد برای هم نوعان خود تصمیم گرفت، شروع شد، و به نحوی میتوان گفت که هنر گرافیک‌ نیز از آن زمان شروع شده است، و تاکنون نیز با همه پیشرفت‌ها و تغییراتی که داشته‌است باز هم با همان شیوه به حرکت خود ادامه می‌دهد.

  • در جنوب فرانسه و در غار شووه  Chauvet که در سی هزار سال پیش از میلاد مسیح طراحی شده
  • نگاره‌های غار لاسکو Lascaux، (چهارده هزار سال پیش از میلاد مسیح)
  • نگاره‌های شکارچیان در غار بیمبتکا Bhimbetka در هندوستان (هفت هزار سال پیش از میلاد مسیح)
  • نگاره بومیان آفریقا در غار سیاربرگ آفریقای جنوبی (هزار سال پیش از میلاد مسیح)

 

گرافیک چیست؟ / ویکی ووک

 

بسی دیگر از این غار نگارها در دیگر نقاط جهان به همراه تولد خط به آوند زبان نوشته شده در سه یا چهار هزار سال پیش از میلاد، همه نشانه‌هایی بارز از تاریخ گرافیک و رشته‌های وابسته به آن هستند. هنر گرافیک‌ در ابعاد های مختلفی گسترش پیدا کرده است و امروزه هنر گرافیک‌ در همهٔ ابعاد زندگی مدرن به ویژه در هنر معماری رخنه کرده‌است.

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: