جوملا چیست؟
جوملا چیست؟
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۷
سیستم های چند رسانه ای چیست؟
سیستم های چند رسانه ای چیست؟
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷
چاپ سبز چیست؟

چاپ سبز حرکتی صنعتی بسمت استفاده کمتر از منابع طبیعی در صنعت چاپ می باشد. امروزه این نوع از چاپ توجه بسیاری از شرکت های بزرگ جهان را به خود اختصاص داده است از همین رو قصد داریم در این مطلب بیشتر با چاپ سبز آشنا شویم.

تعریف چاپ سبز

 

 

با وجود اینکه چندین سال است که این صنعت روی کار آمده است اما هنوز تعریف دقیقی از آن در دسترس نیست اما بطور کلی استفاده از منابع بازیافتی در صنعت چاپ را چاپ سبز‌ گویند. برخی از استانداردهایی به این نوع از چاپ نسبت داده شده است که برخی از آن ها عبارتنداز:

  • استفاده از ورق بازیافتی و کامپیوتر و تجهیزات با انرژی کارآمد
  • دیجیتالی و کامپیوتری شدن عملیات‌های پیش از چاپ
  • بازیافت مواد مازاد و باطله همچون ورق، جوهر و حلال‌ها
  • بهره‌برداری از جوهرهایی که عاری از الکل، مواد شیمیایی سمّی یا هرگونه ترکیبات آلی فرار (VOCs) می‌باشند
  • استفاده از روش‌های ارتباطی بدون کاغذ
  • تلاش‌های صادقانه و فعال در آموزش مشتری در تفهیم محاسن چاپ سبز

مزایای استفاده از چاپ سبز

 

 

استفاده از این نوع چاپ مزایایی دارد، اولین و بزرگترین مزایای آن استفاده‌ی کمتر از منابع طبیعی است. امروزه برای اینکه بخواهیم کاغذی بکر بدست بیاوریم باید درختی را از این ببریم که این از بردن درختان آسیب های جبران ناپذیری را به محیط زیست می زند. یکی دیگر از مزایای استفاده از چاپ سبز‌ کاهش وابستگی به مواد نفتی می‌باشد که منبعی غیرقابل تجدید می‌باشد. مواد نفتی تقریبآ همه جا در چاپ سنتی پیدا می‌شود. مواد نفتی برای نیرو بخشیدن به چاپخانه و دیگر تجهیزات استفاده شده در چاپ و تولید کاغذ نیاز می‌باشد اما با استفاده از چاپ سبز استفاده از مواد نفتی بطور چشمگیری کاهش پیدا می کند. یکی دیگر از مزایایی که چاپ سبز می تواند داشته باشد کاهش میزان مواد سمّی و ضایعات رها شده در طبیعت می‌باشد.

همچنین صرف نظر تمام جنبه‌های اخلاقی که گفتیم، چاپ سبز چاره‌ای ارزان‌تر برای حرفه و تجارت‌هایی چاپی است.

در پایان می توان گفت که چاپ سبز نه تنها تمرینی برای مسئولیت پذیری در برابر طبیعت است بلکه ابزاری مؤثر برای کاهش هزینه تدارک شرکت‌ها و اداره‌ها می‌باشد. اگر مردم و شرکت‌ها نگران محیط زیست نیستند حداقل مقرون به صرفه بودن و کاهش هزینه‌های آن توجهشان را جلب می‌کند

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: