تصويرسازي با محدوده پويايی بالا چیست؟ / عرشیا گرافیک
تصويرسازي با محدوده پويايی بالا چیست؟
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷
تصاویر موزاییکی چیست؟ / عرشیا گرافیک
تصاویر موزاییکی چیست؟
خرداد ۱, ۱۳۹۷
تصاویر پاناروما چیست؟ / عرشیا گرافیک

تصاویر پاناروما عکس‌هایی هستند که فضای وسیعتری نسبت به عکس‌های معمولی را پوشش می‌دهند؛ و نحوهٔ ساخت آن‌ها چنین است که با کنار هم قرار دادن تعدادی عکس معمولی به‌وجود می‌آیند. البته این تصاویر امروزه با نرم افزار ها و گوشی های مختلف بسیار راحت ساخته می شوند اما در گذشته هنگامی که عکاسی پاناروما اختراع شد، به هم چسباندن عکسها تنها راه ساخت تصاویر پاناروما یا سراسرنما بود. در این مطلب میخواهیم بیشتر با تاریخچه و نحوه‌ی ساخت تصاویر پاناروما آشنا شویم.

تاریخچه تصاویر پاناروما

 

تصاویر پاناروما چیست؟ / عرشیا گرافیک

 

 

تصاویر پاناروما قرن ۱۹ اختراع شد و در آن زمان همانطور که اشاره کردیم تنها راه بهم چسباندن تصاویر بود، ابتدا و اولین عکس که به این صورت گرفته شد در سال ۱۸۵۱ توسط مارتین بهرمانکس بود که چندین عکس از تپه ریکون در سانفرانسیسکو گرفت. گفته می‌شود که این عکس در اول ۱۱ قسمت بود. همچنین خود کلمه پانوراما از معادل انگلیسی آن یعنی Panorama گرفته شده که از ترکیب Pan (به معنی all = همه) و rama (به معنی sight = دید) ساخته شده‌است.

طرز ساخته شدن تصاویر پاناروما

 

تصاویر پاناروما چیست؟ / عرشیا گرافیک

 

تصاویر پاناروما براساس یکی از تکنیک های پردازش تصویر به نام بهم چسباندن ساخته می شود. در این فرآیند چندین تصویر مختلف که دارای نواحی همپوشان هستند با یکدیگر ترکیب شده و یک تصویر واحد را بوجود می آورند. لذا یک تصویر پاناروما اما تصویر عریض است که دارای زاویه دید وسیعی می باشد.

معمولا ساخت این تصاویر با نرم افزارهای ویژه ای انجام می شود هرچند برخی از دوربین های دیجیتال که دارای تکنولوژی Panoscan هستند قادرند خودشان چندین عکس را گرفته و تصویر پاناروما را تولید کنند. امروزه نیز تقریبا همه گوشی ها دارای این تکنولوژی هستند که این تصاویر را درست نمایند. همچنین نرم افزار Hugin نیز یکی از نرم افزار های رایگان و بسیار قدرتمند برای تولید این نوع از تصاویر می باشند.

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: