IP چیست؟
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷
تصاویر پاناروما چیست؟ / عرشیا گرافیک
تصاویر پاناروما چیست؟
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷
تصويرسازي با محدوده پويايی بالا چیست؟ / عرشیا گرافیک

محدوده پويايی ( Range Dynamic ) نسبت بين كوچكترين و بزرگترين مقدار يك كميت بشمار می‌رود و به تکنیک هایی که این محدوده را می تواند افزایش دهد تصویر سازی با محدوده پویایی بالا گویند در این مطلب میخواهیم بیشتر با این تکنیک ها آشنا شویم با ما همراه باشید.

اطلاعاتی درباره‌ی محدوده پويايی

همانطور که در ابتدا توضیح دادیم محدوده پویایی نسبت بین کوپکترین  بزرگترین مقدار کمیت بشمار می رود. در تصاوير ديجيتال محدوده پويايي برای روشنايي يا درخشندگی پيكسل هاي تصوير در نظر گرفته مي شود. همچنین محدوده پويايی سنسورهاي تصويري در دوربين های ديجيتال بسيار كمتر از توانايي چشم انسان در تفكيك درجات مختلف روشنايي می باشد.

 

تصويرسازي با محدوده پويايی بالا چیست؟ / عرشیا گرافیک

 

تکنیک های تصویر سازی با محدوده پويايی بالا

تکنیک های مختلفی برای افزایش محدوده روشنایی در تصاویر وجود دارد که به این تکنیک ها تصویر سازی با محدوده پویایی بالا ( Image Dynamic Range Imaging ) گفته می شود. تكنيك هاي HDR گستره روشنايي بين تاريك ترين و روشن ترين ناحيه در تصوير را افزايش مي دهند. اين محدوده وسيع روشنايي در تصاوير HDR اجازه مي دهد تا دقت بيشتري در محدوده سطوح شدت هاي نور در تصاوير ايجاد شود.

يكي از روش هاي تصويرسازي HDR استفاده از چندين عكس ( معمولاً سه عكس ) با نورپردازي هاي مختلف از يك صحنه و تركيب با آنها يكديگر بر اساس يكسري الگوريتم خاص مي باشد. در گرفتن این سه عکس اصولا تکنیک هایی مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از این تکنیک ها، تکنیک Bracketing است که به گرفتن چند عکس از یک صحنه با تنظیمات مختلف دوربین گفته می شد. برخی دوربین ها با داشتن خصوصیت AutoBracketing اینکار را بطور خودکار انجام می دهند.

یکی دیگر از تنظیمات رایجی که در گرفتن تصاویر برای عملیان HDR مفید است، تنظیم Exposure دوربین است، Exposure میزان نوری است که در فرایند گرفتن عکس وارد دوربین شده و به آرایه سنسوری پیکسل ها می رسد. با تنظیم سرعت شاتر و میزان باز بودن دریچه لنز مه نور از آن عبود میکند، میتوان Exposure مناسب را بدست آورد. افزایش Exposure باعث روشن شدن تصویر و کاهش آن باعث تیره شدن تصویر می گردد.

امروزه با برخی از نرم افزار ها نیز می تواند محدوده پویایی عکس را افزایش داد که در مطالب بعد با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: