IDE چیست؟ / عرشیا گرافیک
IDE چیست؟
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۷
تصويرسازي با محدوده پويايی بالا چیست؟ / عرشیا گرافیک
تصويرسازي با محدوده پويايی بالا چیست؟
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷

IP که مخفف کلمه‌ی Internet Protocol Address و آدرس های پروتکل اینترنت (شبکه جهانی) است که به صورت یک سری اعداد به هر وسیله ای که به اینترنت متصل می شود اختصاص داده می شود. در این مطلب می خواهیم بیشتر با این عبارت آشنا شویم. همچنین ما درمطالب IDE را نیز بررسی کرده بودیم که در صورت علاقه می توانید این مطلب را نیز مطالعه کنید.

اطلاعاتی درباره‌ی IP

 

IP چیست؟ / عرشیا گرافیک

 

در ابتدا اشاره‌ی کوچکی کردیم که هر وسیله ای که بخواهد به اینترنت متصل شود نیازمند یک آی پی آدرس است. در واقع آی پی یک شماره شناسایی یکتا برای یک ارتباط تحت وب است که با آن کامپیوترهای مختلف (یا سرورهای مختلف) در شبکه گسترده وب از هم بازشناخته می شوند، بدین ترتیب موقعیت جغرافیایی کاربر، اطلاعات اتصال به شبکه و… قابل شناسایی و پیگیری است. در حال حاضر دونوع آپی در حال استفاده است آی‌پی نسخه ۴ و آی‌پی نسخه ۶ که هر یک نشانی آی‌پی را به روش متفاوتی ارائه می‌نمایند. ( در مطالب بعدی هر یک را بطور کامل توضیح خواهیم داد.)

IP های استاتیک و داینامیک

 

IP چیست؟ / عرشیا گرافیک

 

منظور از داینامیک بودن آی پی این است که با هر بار متصل شدن به شبکه‌ی داخلی یا اینترنت تغییر می‌کند به این معنی که این شماره در واقع از بین یک سری آدرس ها به صورت اتوماتیک و تحت پروتکل های سرور (DHCP یا Dynamic Host Configuration Protocol) انتخاب می شود. آی پی های  استاتیک نیز کاربرد های خاصی در اینترنت دارند، از جمله برقراری برخی قابلیت ها مانند VOIP یا (Voice over Internet Protocol)، بازی های آنلاین و هر آنچه که نیاز به موقعیت یابی راحت تر در اینترنت دارد، به همین دلیل این نوع آدرس ها ممکن است به جهت شناسایی و ردیابی راحت تر، مورد هجوم حمله های مخرب یا سوء استفاده های دیگر نیز قرار گیرند.

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: