فرمت های تصویری چیست؟ / عرشیا گرافیک
فرمت های تصویری چیست؟
خرداد ۱, ۱۳۹۷
بهترین نرم افزار های ویرایش تصویر کدامند؟ / عرشیا گرافیک
بهترین نرم افزار های ویرایش تصویر کدامند؟
خرداد ۱, ۱۳۹۷

ما در مطلب قبل با فرمت های تصویر آشنا شدیم، در این مطلب میخواهیم بیشتر با فرمت های رایج تصویر آشنا شویم و آن ها را بررسی کنیم.

فرمت های رایج تصویر

برخی از فرمت ها در بین تصاویر بسیار رایج هستند از همین رو میخواهیم مزیت آن ها را بررسی کنیم و بیشتر با آن ها آشنا شویم.

 

آشنایی با فرمت های رایج تصویر / عرشیا گرافیک

 

فرمت BMP ( Bitmap picture )

این نوع از فرمت توسط مایکروسافت ابداع شده است و کار آن ذخیره سازی تصاویر دیجیتالی نقشه بیتی یا بیت مپ است. داده های تصویر در این فرمت می تواند فشرده شده یا غیر فشرده شده باشند. این نوع از فرمت قابلیت ذخیره سازی تصاویر رنگی تا ۳۲ بیت را دارد و از کانال آلفا نیز پشتیبانی نمی کند. بزرگترین مزیت این نوع از فرمت سادگی آن می باشد اما اشکال آن اینست که حجم تصاویر با فرمت BMP معمولا بسیار بالاست.

فرمت GIF ( Graphic Interchange Format )

یک فرمت پیکسلی ۸ بیتی است که توسط شرکت CompuServe در سال ۱۹۸۷ ابداع شد. این فرمت امروزه به دلیل حجم کم فایل بطور گسترده در وب استفاده می شود. محدودیت رنگ این فرمت آن را برای ذخیره سازی تصاویر عکاسی نامناسب نموده است و این فرمت از الگوریتم فشرده سازی LZW استفاده می کند و از همین رو میزان فشرده سازی تصویر د رآن از فرمت های BMP و PCX بیشتر می باشد. این نوع از فرمت از کانال آلفا پشتیبانی می کند و قابلیت ذخیره انیمیشن را نیز دارد.

فرمت PNG ( Portable Network Graphics )

این فرمت در سال ۱۹۹۵ توسط PNG Development Group ابداع شد و در سال ۲۰۰۴ استاندارد گشت. این فرمت هم از تصاویر خاکستری و هم از تصاویر رنگی تا ۴۸ بیت پشتیبانی می کند. این فرمت از کانال آلفا نیز پشتیبانی کرده و لذا می توان تصاویری با پس زمینه شفاف داشت. این نوع از فرمت برای ذخیره سازی تصاویر برای وب می باشد اما برای چاپ حرفه ای و کیفیت بالا مناسب نیست و لذا از مدل رنگ CMYK پشتیبانی نمی کند.

فرمت (Tagged Image File Format ) TIFF

این فرمت توسط شرکت Aldus در دهه ۸۰ توسعه یافت دخیره سازی تصاویر باینری ، درجه خاکستری، رنگی ۸ بیتی و رنگی ۲۴ بیتی از مزیت های این فرمت است همچنین این نوع از فرمت از مدل های رنگ مختلفی چون RGB، CIELab  CMYK،YCbCr و همچنین کانال آلفا هم پشتیبانی می کند. این فرمت توسط بسیاری از کاربردهای مبتنی بر تصویر مثل اسکن، چاپ، فکس و… استفاده می شود.

فرمت JPEG ( (Joint Photographic Experts Group )

از فرمت های رایج تصویر این فرمت است. این فرمت برای ذخیره سازی تصایر است. داده های این فرمت با ساختار EXIF یا JFIF ذخیره می شود و امکان ذخیره نمودن پروفایل های رنگ ICC را نیز دارد. این نوع از فرمت برا تصاویر گرافیکی نقاشی شده  نیز تصاویر دودویی سیاه و سفید مناسب نیست و اگر تصویرهای حاوی متن را با JPEG ذخیره کنیم، امکان تخریب اطلاعات بالاست.

خانواده فرمت های RAW

این نوع از فرمت ها حاوی داده هایی است که مستقیما از سنسورهای تصویری دوریین دیجیتال گرفته شده و با حداقل پردازش داده ذخیره شده است. محدوده پویایی عریضتری نسبت به فرمت های تصویری رایج دارند و پارامترهای بیشتری در مورد پیکسل های تصویر را نگهداری می کنند. رايجترين اين فرمت  عبارتند از:

  • DCR
  • ORF
  • SR2
  • SRF
  • RAW
  • ( Camera Image File Format ) CR2
  • CRW

فرمت Scalable Vector Graphics ) SVG )

یک فرمت برداری بسیار رایج مبتنی بر XML است اکثر نرم افزارهای گرافیک برداری و مرورگر های وب از آن پشتیبانی میکنند. این فرمت از تصاویر پیکسلی، انیمیشن و متن نیز پشتیبانی می کند و تصاویر JPEG و PNG را می توان در آن استفاده نمود.

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: