بهترین نرم افزار های ویرایش تصویر کدامند؟ / عرشیا گرافیک
بهترین نرم افزار های ویرایش تصویر کدامند؟
خرداد ۱, ۱۳۹۷
انجمن آلبینیسم ایران
انجمن آلبنیسم ایران آمال
تیر ۲, ۱۳۹۷

هيستوگرام يک تصوير نموداری از توزيع سطوح مختلف روشنايي ( و یا توزيع رنگ هاي مختلف در ) آن مي باشد. در این مطلب میخواهیم بیشتر با هيستوگرام تصویر آشنا شویم. همچنین ما در مطالب قبل با تصاویر پاناروما و تصاویر موزاییکی آشنا شده بودیم که در صورت علاقه می توانید آن مطالب را نیز مطالعه کنید.

هیستوگرام تصویر چیست و چه مفهومی دارد؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم هيستوگرام یک تصویر نموداری از توزیع سزوح مختلف روشنایی آن می باشد که محور افقی این نمودار سزوح مختلف درجه خاکستری و یا شدت های مختلف رنگ و محور عمودی آن تعداد پیکسل های متناظر را نشان می دهد.

 

هيستوگرام تصوير چیست؟ / عرشیا گرافیک

 

هيستوگرام تصویر نشان دهنده چیست؟

منحنی هيستوگرام نشان دهنده فراوانی هرسطح درجه خاکستری ( ویا رنگ ) در بین پیکسل های مختلف یک تصویر است. سمت چپ محور افقی معمولا سطوح تیره و سمت راست سطوح روشن تر را مشخص می سازد.

هیستوگرام تصویر چه امکانی را در اخیتار قرار می دهد؟

هيستوگرام امان تنطیم نمودن میزان روشنایی ویا رنگ یک تصویر را در اختیار ویرایشگر تصویر قرار می دهند. برای مثال می توان محدوده مقادیر روشنایی با یک مولفه رنگ را بجای ۰ تا ۲۵۵ بین دو مقدار دیگر محدود نمود که در این صورت مقادیر بین ۰ تا مقدار اول ب رنگ مشکی و مقادیر مقدار دوم تا ۲۵۵ به رنگ سفید نگاشت می شوند.

 

هيستوگرام تصوير چیست؟ / عرشیا گرافیک

 

هيستوگرام R نشان دهنده توزیع درجات مختلف قرمز ۰ تا ۲۵۵ در بین پیکسل های تصویر است. هیستوگرام ترکیبی از RGB برای یک تصویر رنگی نشان دهنده تعداد پیکسل های با مقدار R برابر j بعلاوه تعداد پیکسل های با مقدار G برابر j تعداد پیکسل های با مقدار B برابر j می باشد.

یکی از تکنیک های پخش نمودن محدوده مقادیر رنگ در تصویر و در نتیجه اصلاح کنتراست آن، تعدیل هیستوگرام است که با اینکار با کمک نمودار هیستوگرام و منحنی های تعدیل رنگ انجام می گیرد.

به امید فردایی روشن 🙂

1 دیدگاه

  1. سهیل گفت:

    بسیار عالی و کابردی بود، متشکرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: