حروف فانتزی و انگلیسی A به صورت گرافیکی و خاص
بهمن ۸, ۱۳۹۷
Virtual data rooms: more promotions and results
خرداد ۳, ۱۳۹۸

در این مطلب میخواهیم در مورد اینکه زالی یا آلبینیسم چیست صحبت کنیم و توضیحاتی راجع به این افراد و مشکلاتشان بیان کنیم. همچنین ما در مطالب قبل انجمن آلبینیسم ایران را معرفی نمودیم که در صورت علاقه می توانید آن مطالب را نیز مطالعه کنید.

زالی یا آلبینیسم چیست و چه نشانه هایی دارد?

زالی یا آلبینیسم چیست ؟

زالی یا آلبینیسم چیست ؟

زالی یا آلبینیسم چیست ؟

آلبینیسم (albinism) یا زالی نوعی اختلال ارثی، ژنتیکی و مادرزادی می باشد که در تمامی نژادها و مناطق جغرافیایی جهان دیده می‌شود. در آمریکا از هر هجده تا بیست هزار نفر، یک نفر مبتلا به آلبینیسم است. شیوع آلبینیسم در جوامع دیگر متفاوت است و ممکن است به یک در هر سه هزار نفر هم برسد.

آلبینیسم براثر نبود یا کمبود رنگ‌دانه‌ای به نام «مِلانین» در پوست و مو و چشم رخ می‌دهد. کار این رنگ‌دانه حفاظت از پوست و چشم در برابر نور است. آنزیم «تیروزیناز» نقش بسیار مهمی در تولید این رنگ‌دانه دارد. درافراد دارای زالی یا آلبینیسم (آلبینوها) این آنزیم نقص جدی دارد؛ در نتیجه یا رنگ‌دانه تولید نمی‌کند یا تولید آن بسیارکم است.

علائم چشمی در آلبینیسم

زالی یا آلبینیسم چیست ؟

فقدان یا کمبود رنگ‌دانه در پوست و مو موجب روشنی مو (سفید یا زرد یا قهوه‌ای روشن) و روشنی پوست افراد دارای آلبینیسم می‌شود؛ همچنین غالب این افراد چشم‌هایی به رنگ آبی روشن دارند.

 

نشانه‌های آلبینیسم

۱. علائم چشمی

افراد دارای آلبینیسم مشکل بینایی اساسی دارند. فقدان رنگ‌دانه در چشم آن‌ها موجب بروز اختلال‌های بینایی گوناگونی می‌شود که عبارت‌اند از:

  • کاهش تیزی دیداری؛
  • حرکت غیرارادی و سریع کرۀ چشم (نیستاگموس)
  • ناتوانی هردو چشم در هم‌زمان خیره‌شدن به یک‌جا (استرابیسم یا لوچی)
  • تنبلی چشم
  • حساسیت چشم به نور شدید و خیره‌کننده
  • نزدیک‌بینی شدید
  • اختلال در درک عمق
  • آستیگماتیسم یا انحنای غیرطبیعی سطح جلویی چشم یا لنز داخل چشم که باعث تاری دید می‌شود.
نشانه های آلبینیسم

زالی یا آلبینیسم چیست ؟

این اختلال‌ها ناشی از این است که سلول‌های دریافت‌کنندۀ نور در شبکیه که وظیفۀ ردیابی نور را دارند، در چشمان میتلایان، به‌شدت از نور اشباع شده و پیام‌های بصری گیج‌کننده‌ای به مغز ارسال می‌کنند؛ درنتیجه مرکز بینایی آن‌ها کامل رشد نمی‌کند. به همین علت چشمان افراد دارای آلبینیسم نمی‌توانند تصویرهایی را که به‌وسیلۀ نور شدید ایجاد می‌شوند پردازش کنند و دچار حرکات سریع و پرشی می‌شوند. باتوجه‌به رشد ناقص و غیرطبیعی مرکز بینایی، اصلاح کامل بینایی این افراد با عینک ناممکن است.

البته علائم چشمی در آلبینیسم شدت‌ها و درجات مختلفی دارد و این‌گونه نیست که همۀ افراد مبتلا همۀ این علائم را داشته باشند؛ به عبارت دیگر، میزان بینایی آلبینوها با هم متفاوت‌ است و در همۀ آن‌ها یکسان نیست.

با وجود این علائم، این افراد چنانچه جسم موردنظر را به چشم خود نزدیک کنند به‌راحتی آن را می‌بینند؛ همچنین استفاده از عینک و دیگر تجهیزات کمک‌بینایی، هرچند بینایی آنان را کاملاً اصلاح نمی‌کند، بسیار به آن‌ها کمک می‌کند.

مشکلات اجتماعی و عاطفی آلبینیسم

زالی یا آلبینیسم چیست ؟

۲. علائم پوستی

فقدان یا کمبود رنگ‌دانه در بدن آلبینوها علاوه بر عوارض چشمی و بینایی، موجب حساسیت شدید پوست این افراد در برابر نور مستقیم آفتاب و سوختگی و التهاب شدید پوست آن‌ها می‌شود که البته با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب و پمادهای سوختگی پوست قابل‌کنترل است و در غیر این صورت، احتمال بروز سرطان پوست را به دنبال خواهد داشت.

 

۳. مشکلات اجتماعی و عاطفی

واکنش نادرست افراد جامعه به آلبینیسم و مبتلایان به آن اغلب تأثیری منفی بر افراد دچار این عارضه دارد؛ مخصوصاً کودکان که ممکن است روی آن‌ها برچسب گذاشته شود و آزار ببینند. بنابراین تفاوت ظاهری افراد دچار آلبینیسم ممکن است انزوای اجتماعی، عزت‌نفس پایین و استرس این افراد را به همراه داشته باشد.

انجمن آلبینیسم ایران با لوگویی که معرف آن است و پر از معنی و مفهوم است توسط خانم سعادتمند یکی از اعضای این انجمن و طراح موسسه عرشیا گرافیک طراحی شده است

⚫️کانال تلگرام آلبینیسم:

https://telegram.me/amal_albinism

⚪️اینستاگرام انجمن آلبینیسم :

https://www.instagram.com/amal__albinism/

فیسبوک انجمن آلبینیسم:

http://Facebook.com/Amal

انجمن آلبینیسم ایران

زالی یا آلبینیسم چیست ؟

به امید فردایی روشن 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: